۱۳۹۳ شهریور ۱۰, دوشنبه

کتاب تحریک یا انگیزش (حوزه کسب و کار - اشتباه نشه ;))

من تحصیلاتم تو حوزه مهندسی بوده و پس از بیش از یک دهه کار تخصصی و بیش از دو دهه یادگیری موارد مرتبط با تکنولوژی، در حال حاضر بیشترین احساس نیاز را تو بخش مدیریت ،کار گروهی و عوامل غیر فنی حس میکنم. البته برام جالبه که خیلی دیگه هم که هم رشته من نیستند و بعضا در رشته های وابسته به مدیریت هم تحصیل کردن این مشکل را دارند و نمیدانند. پس برای همین خودم تصمیم گرفتم با این مفاهیم بیشتر آشنا بشم شاید بتونم مشکل خودم و پروژهایی که باهاشون درگیرم رو حل کنم.
 البته این وسط دانشگاه هم در این کم کاری نقش زیادی داشته و به جای این همه دروس بلا استفاده (مثل بعضی از دروس عمومی) دو تا درس مرتبط با مدیریت و کار گروهی ارایه نداده. حقیقتا اعتقاد دارم که ما ( مجموعه مردم و کشور عزیزمون) از لحاظ نیروی فنی (البته قبل از اینکه همشون برن) و زبده هیچ کمبودی نداره ولی مشکل اصلی ما حوزه مدیریت و بالاخص منابع انسانی است.

چند وقت پیش یک دوره اسکرام رفتم و بیشتر از تئوری درس تجربه عملی و رفتار سایر افراد برام جالب بود. قسمت جالب این بود که هم گروهی های من چند نفر با سابقه قوی در حوزه مدیریت بودن. خیلی برام جالب بود که نیروهای فنی معمولا مدیریت را اضافی و مدیریت هم نیروی فنی را مثل ابزار میبینه. مدیریت فقط دوست کاری که میخواد انجام بشه و افراد فنی هم فکر میکنن مدیریت چیزی نمیفهمه... حالا مشکل کجاست نمیدونم ولی خیلی دوست دارم بفهمم.


به پیشنهاد مربی دوره خلاصه کتاب "The Drive" نوشته دنیل پینک را خواندم. به نظر نویسنده این کتاب، خیلی از تجربیات در حوزه مدیریت منابع انسانی تاریخ مصرف گذشته هستند و صرفا تجربیاتی است که پشتوانه علمی مناسبی برای موفقیت آنها وجود ندارند. اولا آقای پینک نیروی متخصص را بعنوان یک کارمند دانشی معرفی کرده و از روش های تشویق و تنبیه مالی در این گروه به شدت بر حضر بوده و تاکید کرده که مدیریت زوری و خودکامه( چیزی که در ایران به شدت رواج داره) اصلا جوابگو نیست. این کتاب ۳ عامل انگیزش که به بعنوان عوامل دورن خیز(Intrinsic) که در رفتار و نیاز انسان وجود دارد معرفی میکند. البته این عوامل بعد از احساس رضایت مالی در نیروی متخصص کمک به افزایش کیفیت و خلاقیت در اجرای کارها می گردد. سه عامل که آقای پینک اشاره میکنه:
  1. خودمختاری: دادن اختیار نحوه اجرای کار به نیروی متخصص
  2. چیره دستی: علاقه درونی یک متخصص به تسلط و خبرگی در حوزه کاری خود
  3. مقصود: احساس تاثیر و تعلق در راستای پروژه و حس ارتباط وظایف محوله به کاری بزرگتر و با اهمیت تر
این مقاله کوتاه یا کتاب به نظرم برای متخصصین و مدیران(حتی خیلی از متخصصین مدیریت) که با تیمهای متشکل ازنیروهای دانشی که کارهای فکری میکنند (مهندسین، پزشکان، وکلا و ...) بسیار مفید است. سعی می کنم این خلاصه را در طی چند پست ترجمه کنم و نهایتا فایل را جهت اشتراک با دوستان علاقمند در همین وبلاگ قرار دهم.
جدی پیشنهاد میکنم این متن را حتما بخونید.. پیشنهاد من متن انگلیسی است ولی هر کدوم خواستید فقط بخونید. خیلی برای ما و بسیاری از مدیران ما لازم است.
نام کتاب: Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us

سایت رسمی آقای پینک : danpink.com

چند ویدیو که پیشنهاد میکنم حتما ببینید

    هیچ نظری موجود نیست: