۱۳۹۴ اردیبهشت ۲۴, پنجشنبه

داستان ورود به پیش شتابدهی شتابدهنده آواتک


 این روزها بحث راه اندازی شرکت های نوپا یا همون استارآپ خودمون تو ایران خیلی گرمه و همه به هر شکلی شاید علاقمند باشند که وارد این جریان بشن. خود من به شخصه قطعا این توصیه رو میکنم که در این جریان وارد بشید. حداقل و در بدبینانه ترین شکل تجربه ای را بدست می آورید که در دانشگاه و مراکز آموزشی وجود نداره. حتی در کسب و کار شخصی هم منابع زیادی از شما مصرف میکنه که درگیر چنین جریانات و تجربیاتی بشید.

از کجا شروع شد؟
سالهای پیش جرقه نیاز این ایده تو ذهنم زده شد که به دلیل تنبلی،کم تجربگی و هزارو یک بهونه دیگه نرفتم دنبالش کنم و همش میگفتم که چقدر خوب میشه .. چرا نیست.. عجب ایده خوبی و هزار حرف دیگه ...
بالاخره بعد از یکی دو سال کلنجار و البته مشغول به پول درآوردن و تفریح و زندگی به این نتیجه رسیدم که این فکر باید تکلیفش مشخص بشه .. پس شروع کردم به تحلیل و مستند کردن طرح و فکرم ... بعد از مدتی یک یا دو سال هم حس کردم که زیادی دارم وقت تلف میکنم... حقیقتا شاید هنوز به جرات و یقین کامل نرسیده بودم که از شرایط قبل خودم بیرون بیام و وارد یک محیط نا شناخته و پر از تلاطم بشم.
این ایده مرتبط به ورزش و تکنولوژی بود( در یک پست مجزا در موردش توضیح خواهم داد) که تو هر دو سالها بود که من تجربه داشتم پس باید جدی تر میشدم. علاقه زیادم به آزاد کار کردن و جرات عدم وابستگی به یک شغل به اصطلاح با حمایت کارفرمایی بالاخره من رو به جایی رسوند که ارزش ریسک رو بهم نشون داد. پس قبل از اینکه مستقل بشم شروع کردم روی زیر ساخت سخت افزاری و نرم افزاری اون کار کنم و نسخه اولیه سیستم مورد نظرم را پیاده کنم.(البته بعدا میگم که این راه اصولی نیست)

خلاصه که کوتاه بگم ایده را تحلیل کردم، مستند کردم و نسخه اولیه نوشتم و فعال کردم. حالا باید چه کار میکردم؟
من در طی این یکسال اخیر بسیار کتاب و مقالات مدیریتی مطالعه کردم. البته وقت تئوری نداشتم و فقط به دنبال راه های عملی میگشتم. پس نیاز به تشکیل تیم رو کاملا حس کردم. از طرفی در طی مطالعاتم به مبحث شتابدهنده و چند موردی که به ایران وارد شده بودم رسیدم. پس دو راه موازی را طی کردم و در حال تشکلی تیم، شتابدهنده ها را هم بررسی کردم.

و اما چرا من به شتابندهنده نیاز دارم؟

اگر خیلی ساده بخوام از شروع ایده تا یک کسب و کار موفق مثال بزنم، شتابدهنده همراه شما در اول این مسیر هست. در اصل حمایت شما در اول راه به عهده این مجموعه ها است. این مجموعه ها سعی در کاهش ریسک، ارتقا دانش اعضا و پالایش طرح با توجه به بازار رقابتی در کمترین زمان ممکن را دارند. البته حتما باید یادمون باشه که این مجموعه ها از سر خیرخواهی وارد این حوزه نشدن و قطعا بنگاه اقتصادی هستند و در صدد کسب ثروت هستند. ولی احساسی نشیم همیشه باید هزینه هر چیز خوبی پرداخت بشه....
در لینک زیر که در سایت وب یاد هست چند ویدیو بسیار مفید در مورد معرفی این شتابدهنده ها موجود است.من هم به همین دلایل نیاز یک شتاب دهنده که در این راه با تجربه و دانش بتونه حمایت کنه احساس کردم. خب حالا کدوم و چطور؟
در همین زمان من برای چند ماه دست از توسعه فنی کارم برداشتم و تمرکز بر مقایسه و آگاهی از وظایف شتابنده ها کردم البته در حال تشکیل تیم هم بودم. این بود که با دوستانم، در مراسم هایی همانند استارآپ ویکند، اینترنت، وبلاگ و هرچی که اطلاعات به من میداد ارتباط برقرار کردم. همونطور که در فیلم مشخص بود ظاهرا تنها شتابدهنده ایران آواتک هست که پس از بررسی ها فهمیدم که از شبکه و تجربه خیلی خوبی برخوردارند. همزمان با همین بررسی ها به اعلامیه شروع ثبت نام سیکل دوم اواتک برخوردم. پس زیاد وقتی نمونده برام و باید جدی تر دنبال میکردم.
شروع کردم اطلاعات و فرم ها رو پر کردن با هم گروهی هام صحبت کردم و تایید قطعی انها را گرفتم و در نهایت برای ورود درخواست را فرستادم.

......


هیچ نظری موجود نیست: