۱۳۹۴ تیر ۲۸, یکشنبه

داستان آواتک (دو ماه پیش شتابدهی)

دو ماه پر فراز و نشیب گذشت....
در ماه اول ۸ کارگاه که ۲ عدد در هر هفته و تزیق اطلاعات جدید به ذهن ما گذشت.
دو ماه دوم هم تحلیل، پیاده سازی، ارزیابی و از همه مهتر کار شدید بر روی اسلایدهای روز انتخاب در مقابل تعدادی سرمایه گذار.
از این کارگاه ها اطلاعات خوبی به دست ما آمد. باعث شد بیشتر تحلیل کنیم، بازار بسنجیم و دقیقتر از وضعیت خودمون سر در بیارم ولی گیج هم میشدیم و مثل آدمی که داره وسط دریا دست و پا میزنه بودیم ... سمت خودمونو همش عوض میکردیم ولی فکر کنم باید اینطوری باشه. تا بالاخره مسیر درست پیدا کنیم. البته مطمئن نیستم به هیچ مسیر درست بشه گفت، چون هدف ثابت مشخص و واضحی وجود نداره. هدف نهایی حل مشکل و رضایت مشتری است.
فقط با متریک و سنجه ها میتونیم جایگاه خودمونو مشخص کنیم و بر اساس اهدافی که تعیین میکنیم بریم به جلو.

تو یک ماه اول در کارگاه هایی با  موضوع زیر شرکت کردیم.
  • Lean Canvas
  • Minimum Valuable Product
  • Customer Discovery
  • Market Size
  • Metrics
  • Startup  Team
  • Traction
  • How to Pitch
در ماه دوم هم غیر موارد توسعه محصول و بازار خودمون خیلی روی ارایه کار کردیم. اسلایدها رو مرتب کردیم، همش در حال ایحاد اطلاعات مناسب بودیم و از همه مهتر یک متن ارایه نوشتیم و اونو حفظ کردم. خیلی خوب بود که یک محدودیت ۳ دقیقه داشتیم و این محدودیت خیلی چیزا یاد داد.

اگر خیلی خلاصه مزایا این دو ماه بگم، حتما آشنا شدن با تیم های دیگه و در کنار هم با چالش همدیگه اشنا شدن الویت اول هستش. شبکه بسیار خوبی از دوستان و مربیان پیدا کردیم و اشنا شدیم که هر کدوم دنیایی از تجربه و دانش بودن. آشنایی با خود مجموعه آواتک و سراوا. و یاد گیری های نامتناهی از این تجربه عالی بود.
مطالب جدید و جذابی از کارگاه ها یاد گرفتیم که در شفاف شدن روند کسب و کار برامون مفید بود.

و یک نکته خیلی جالب، یاد گیری از دانشگاه و کارگاه به هدف علم و تحقیق با یادگیری از افراد به هدف کسب و کار بسیار متفاوت است. در کسب و کار توافق نظر وجود نداره، کتاب و سرفصل وجود نداره، فرآیند ثابتی نیست، هیچ وقت فارغ التحصیل نمیشی، استاد نداری و باید خودت فعال باشی، همیشه سوال باید داشته باشی( البته الکی نپرس و بذار به مشکل بخوری) و  ... ، ولی هر نکته میتونه چندین هفته یاچندین ماه در عمل کسب و کار جلو بندازه و دانشی را منتقل کنه که واقعا گرانقیمته.

فقط باید نترسید، ذهن پر از اطلاعات کرد و صبر و صبر و صبر کرد.
خود من دارم با یاد میگیرم صبر کنم و دنبال نتیجه سریع نباشم.

هیچ نظری موجود نیست: