۱۳۹۴ مرداد ۳, شنبه

سنگ نوردی و کارآفرینی (Climbing and Entrepreneurship)

یک روز تعطیل پس از مدت ها با یکی از دوستان و پدر به پل خواب واقع در جاده چالوس که یکی از مناطق معروف با بیش از صد مسیر متنوع برای سنگ نوردی در طبیعت است رفتیم. بسیار عالی و چالشی بود. در کل روی دو مسیر با سختی 10a , 10d کار کردیم که خیلی خوب بود.. هم باعث شد من کمی بدنم به جنبش در بیاد و هم با رسید به انتهای هر دو مسیر باعث شد اعتماد به نفس ما حفظ بشه :). 
ولی این دو فعالیت چه ربطی به همدیگه دارند( کارآفرینی و سنگ نوردی) ... نکته با ارزشی که من در این ورزش و ربط آن به خیلی از فعالیت های زندگی و بالاخص در کارآفرینی دیدم را در ادامه توضیح میدم.


اگر خیلی خلاصه بخوام در مورد این ورزش کمی علمی تر از دانش عمومی که فقط در مورد خطرات و مشکلات این ورزش یا فقط در مورد تخلیه انرژی آن صحبت می کنند بحث را باز کنم، باید بگم سنگ نوردی در گروه ورزشهایی است سه عامل تکنیک، فیزیک بدنی و ذهن در جایگاه برابری قرار دارند. این دقیقا به این معنا است که با داشتن بدن قوی به تنهایی هیچ رشدی در این ورزش امکان ندارد یا حتی قدرت بدنی با تکنیک هم نمی تواند راه گشا باشد. باید هر سه بخش با هم تقویت شود تا ارتقا و پیشرفت حس شود. دقیقا در کارآفرینی هم داشتن یک توانمندی مثل توانمندی فنی یا مدیریتی به تنهایی کافی نیست. دانش و آگاهی فنی در کنار توانمندی های کسب و کار و توانایی برقراری ارتباط مفید شاید از پایه‌ای ترین مهارت ها باشند. البته در هردو فعالیت، در پست عنوان توانمندی دنیای عظیمی  پنهان شده که شاید من تا به اینجا فقط به آن اشاره کردم. تفاوتها در مهارت، توانمندی و خلاقیت با وجود آگاهی همگانی از این عناوین همون قسمت تفاوت در کسب مقام در مسابقات یا سهم بازار است. ترکیب درست و استفاده مناسب از این مجموعه است که موفقیت برای افرادی ایجاد میکند.

دومین مورد بسیار جالب تمرین و بازخورد سریع در سنگ نوردی است که به ما یاد میده دایما تمرین کنیم و فکر کنیم. دقیقا همون حلقه معروف در شرکتهای نوپای ناب که شامل ساخت، اندازه گیری و یادگیری میشه.

در سنگ نوردی اگر اشتباه فکر کنی همون لحظه متوقف میشی یا آنقدر سختی مسیر جلوی آدم قرار میگیره که بازهم یا مسیر رها میکنی با با صرف انرژی بسیار ازش رد میشی. ولی مهم اینه که در لحظه مشکل از تصمیم خود بازخورد آنی میگیری. درست و اشتباه در لحظه مشخص میشه و اگر در گروه کار کنی به وضوع برتریهای ۳ مورد گفته شده قابل مشاهده و یادگیری است.


در مسیرهای سنگ نوردی و بالاخص دیواره نوردی که طی مسیر طولانی است، خیلی چیزهای یاد میگیریم و خیلی موارد هست که باید توجه کرد و از قبل آماده آنها شد.
 • صبر کافی برای صعود
 • شناخت مسیر صعود ( هر چه از قبل باطلاعات باشه بهتره)
 • کنترل سطح انرژی و استراحت برای طی مسیر
 • افزایش استقامت و تحمل
 • پشتکار و اراده که از ملزومات است
 • اصلاح دایمی خط سیر
 • همکاری با تیم و فرد همراه(همطناب)
 • جرات خطر کردن و ریسک (البته با نادانی خیلی فرف میکنه)
 • دانش استفاده از ابزار و وسایل
 • تغذیه مناسب از قبل، در طی صعود و در انتها
 •  و ..
که این کلمات خیلی با عوامل موفقیت در کسب و کار و سیر زندگی شباهت دارند. شاید به جرات بتونم بگم سنگ نوردی شبیه سازی زندگی واقعی و کسب و کار در یک باز زمانی خیلی کوتاه هست. به نظر من برای کارآفرینان شاید تمرین مناسبی باشه و دایما شرایط سخت و موفقیت قابل مقایسه است.


در تمرین های سنگ نوردی یک چیزی خیلی واضع است. برای یک هدف مشخص افراد روش ها و مسیرهای مختلفی را انتخاب میکنند. چیزی که مربیان سنگ نوردی در آموزش رعایت میکنند این است که یاد میدن چطور مسیر طی کرد و مهارتهای لازم را یاد گرفت ولی انتخاب خود مسیر معمولا در دست خود سنگ نورد است.
راه های رسیدن به مقصد و هدف برای هر کسی میتونه متفاوت باشه. بهترین مسیر را باید خود سنگ نورد انتخاب کنه و همین انتخاب ها است که تفاوت و خلاقیت افراد را نشان میدهد.

باز هم در این مورد بیشتر خواهم نوشت و سعی میکنم شباهت های این دو فعالیت را در کنار هم بررسی کنم.

هیچ نظری موجود نیست: