۱۳۹۵ فروردین ۱۷, سه‌شنبه

فیلم مستند ناجی یا اخطار جدی (saviour)

در حدود یکسال پیش در حال رانندگی به رادیو گوش میدادم که یک از مسئولین راهنمایی و رانندگی که متاسفانه اسم ایشون خاطرم نیست یک تحلیل بسیار جالب و منطقی در مورد دلایل نرخ بالای تصادفات در ایران مطرح کرد. علیرقم سایر مقامات و دست اندر کاران خودرو که همیشه رانندگان ایرانی را مقصر میدانند این مسئول محترم ۳ فاکتور اصلی را خاطر نشان کردند. استاندارد خودرو که نیازی نیست اصلا در موردش صحبت کنیم. استاندارد و سلامت جاده ها، و در نهایت راننده که کمترین در صد به فاکتور آخر تخصیص داده شد. ایشون خاطر نشان کرد که در تمام دنیا میدانند که مشکل راننده حل نمیشه و به همین دلیل هم هست که انواع سیستم‌های الکترونیکی و مکانیکی کمک راننده در ماشین ها وجود دارد. ولی دو مورد اول کاملا قابل اصلاح است... از اگاهی این مرد بزرگ متشکرم.

ولی این چه ربطی به عنوان داشت ؟!؟!؟!؟

جمعه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۴ ساعت ۲۰ در نهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران "سینما حقیقت" فیلم مستندی با عنوان ناجی نمایش داده شد. یک فیلم ۸۲ دقیقه ای که کاملا با یک دوربین شخصی همانند GoPro توسط سعید طاهری ضبط شده بود که خود او فقط دوبار و خیلی کوتاه در فیلم دیده شد. همچنین این فیلم ۴۱ دقیقه در روشنایی و ۴۱ دقیقه در تاریکی محض بود !!!

این فیلم مستند، جریان بهمن دیزین شمشک را از دوربین شخصی یکی از حاضرین در سانحه، از نزدیک به ما نشان میدهد. عجیب تاثیر گذار بود!!! حس بسیار غریب و تجربه هراسناک، و پیام های متفاوت و گسترده...

سعید با دوربین روشن دوان دوان به محل اصلی نزدیک میشد. چند گروه کوهنوردی در آنجا حاضر بودند. هوا بسیار برفی، یک لودر در حال جابجایی برف جاده (البته خود لودر با زنجیر چرخ سر میخورد و نمی توانست برفی جابجا کند) همه در حال تکاپو.... ناگهان سعید پشت یک بلدوزر که همانجا بود دوید، همه جا سفید شد و برف به همه جا پاشید... یک بهمن بود... سعید دوربین تمیز کرد و برگشت کنار سایرین متاسفانه ظاهرا یک خانم مفقود شده بود. تعدادی با بیل و دست در حال گشتن ... سعید سعی میکرد کمک کند.... بالاخره یک میله سوند رسید( یک میله چند تیکه، بلند و نازک که در برف فرو میکنند تا بتوانند زیر برف را شناسایی کنند). ظاهرا خانم پیدا شد... شروع به کندن با بیل و دست.... بله یک انسان گیر افتاده در برف.. ولی یک مرد بود و نه زن!!! پس اون خانم کجاست...

در همین احوالات و کمک، ناگهان صدای مهیبی آمد، لرزشی شدید و تصویر تاریک شد.

نقطه اتصال بخش اول روشن و بخش دوم تاریک همین اتفاق که شاید کمی بیش از ثانیه اتفاق افتاد بود. ۴۱ دقیقه بعد سعید فقط چند جمله گفت مثل اینکه نمی خوام بمیرم، خیلی کار دارم، خدایا یکم هوا میخوام و ... سایر لحظات چندبار فریاد به همراه تقلا برای نجات،صدای نفس که هر چه می گذشت تکرار تنفس کم و آرامتر می شد. در لحظات آخر فیلم هم صدا سعید خیلی ضعیف و کم انرژی بود.

مرحوم سعید طاهریان به همراه تعدادی دیگر ( اگر اشتباه نکنم در فیلم به ۷ نفر اشاره شد) در این حادثه دلخراش فوت کردند. صحنه‌های فیلم ساده بود ولی بسیار تاثیر گذار و دردناک بود. تماشاچی معمولا خود را جای شخصیت فیلم می گذارد ولی در این مستند تجربه ترسناک از لحظه ‌های پایان زندگی است.

در پاراگراف اول نظر یک کارشناس با تحلیلی چند وجهی و منطقی در مورد حوادثی دلخراش که جان بسیاری از مردم را تا به حال گرفته نقل شد و مصداق آن با فیلم ناجی خیلی شبیه هم هستند. شاید در اینجا هم به جای یکطرفه دیدن مسایل و سعی در انداختن تقصیر به گردن گروه، شخص یا ابزار، دقیقتر مشکل را شکافت و کمک به حل این مشکل که هر ساله جان افرادی را می گیرد کرد.

بعد از دیدن فیلم با خودم مرور کردم که چطور میشد از مرگ یک انسان جلوگیری کرد. شواهدی که در فیلم مشخص بود به نظر شخصی من در ادامه آمده است.

نبود لوازم مناسب برای کوهنوردی، امداد و نجات به شدت  دیده میشد. میل سوند که ساده ترین ابزار در این هوا است نبود و با بیل به دنبال انسان در زیر برف میگشتند. شاید اگر کوهنوردان ترانسیور(وسیله‌ای که با امواج رادیویی فاصله فرد بهمن گرفته را اطلاع می‌دهد) داشتند، خطر بهمن را حس میکردند یا سایر ابزار جهت بهمن را همراه داشتند این سانحه به خوبی تمام میشد. نیروی های امداد ظاهرا در محل حاضر نبودند و ارتباطی با آنها نبود، هر چند که این عزیزان حقیقتا با جان و دل فعالیت میکنند ولی نبود تجهیزات کافی و فاصله ما با استاندادرهای جهانی کاملا به چشم می‌خورد. خود کوهنوردان به نظر می آمد اطلاعات کافی نداشتند و بر اوضاع اصلا مسلط نبودند. نظام همکاری در بحران بین افراد اصلا وجود نداشت و زمان طلایی به سرعت در حال تلف شدن بود.

در کل، برداشت شخصی من در دو نکته خلاصه میشه، کمبود آگاهی و آموزش، نبود تجهیزات مناسب.

به دوستان علاقمند یا فعال در حوزه‌ های مرتبط با کوه و طبیعت حتما توصیه میکنم دوره هایی که برای این منظور وجود دارد را جدی بگیرند و حتما شرکت کنند. این فیلم مهر تاییدی بود که این موارد اصلا و ابدا شوخی نیست و در لحظه تعیین کننده مرگ یا زندگی فرد می باشد. و صد البته قابل پیشگیری و حتی امداد است.

هیچ نظری موجود نیست: